Vztahové plynutí

Vztahové plynutí I 

Jak parádní je ten stav, kdy BĚHEM PRÁCE zaplujeme hluboko pod hladinu, kde je ticho a kde najednou vnímáme hlavně svůj dech. Ze břehu už není slyšet nic. Ach, jaká vzácnost! Uděláme toho během pár minut víc než za celý uplynulý pracovní den. Skvělý pocit, báječný. Jsme dobří, lepší než by nás ráno napadlo, a přesto jsme v ten stav ponoření do úkolu doufali. Je příjemný, že? Má smysl, ano? Vydělává nám vlastně ze všech pracovních módů nejvíc, co? A přesto je poměrně vzácný, ani nevíme, co ho spustilo. A co ho sakra spustí příště…  To opěvované pracovní flow, plynutí…

MĚLI JSTE TENHLE STAV NĚKDY V PARTNERSTVÍ? Jasně, sex… napadne asi každého. Ostatně ani tam není ponoření se do něj samozřejmé a shůry dané. Statistiky sice mlží o tom, že nějaké to procento lidí při sexu myslí na nákupy, na bývalé nebo budoucí milence, na podpis do žákovské knížky nebo na čerstvý chleba s máslem a solí. Mám podezření, že těch, kdo během postelových radovánek virtuálně provádějí další úkony, bude víc, než je zdrávo. A je to škoda.

No, ale co je to PARTNERSKÉ FLOW? V něm jde čas měřitelný hodinkami mimo. Druhého ani nevidíme, protože se tak moc se cítíme být jeho součástí a on součástí naší. Baví nás i mytí nádobí, když on / ona utírá nebo vedle vaří kafe. Pobyt v koupelně je najednou nutné zlo, protože radši jsme s ním / s ní. Je nám jedno, jestli spolu plyneme na gauči u oblíbeného seriálu, který najednou zas takové terno není, nebo na túře na vrchol Smrku či na barové židličce, kde se přeřváváme a každý nejspíš toužíme tam nebýt. Na začátku vztahu jsme pod vlivem mozkové chemie ve stavu opojení poměrně často. Pak to ubývá, odchází, řídne, trouchniví a schne. JDE TO DO HÁJE VRÁTIT? Do háje nevím, ale do vztahu ano. Jen to chce trochu práce. Anebo vlastně hodně práce, když už se to začalo vytrácet. Za tuto práci nám ovšem nic na bankovním účtu nepřistane. Zisky jsou nejisté a v nedohlednu. Navíc je tolik aktivit, které se tváří jako důležitější, atraktivnější a ekonomičtější než začít PEČLIVĚ PEČOVAT O VZTAH. Třeba děti. Nebo koníček (krucinál, chci tentokrát ten půlmaratón zaběhnout líp, nebo ne?!). A taky práce, jó práce. To je skálopevné alibi pro všechno. Pro všechno na světě. Kdo to takhle máte – dobře, jak chcete. Až se budete rozvádět, budou se Vám vydělané (a neutracené, protože není kdy) peníze hodit. A advokáti, mediátoři a vztahoví terapeuti si mnou ruce. A děti pláčou. Psi a kočky taky, nechtějí do střídavky ani výlučné péče. Majetky se drolí. Ale to jsme daleko. Před tím, než zadáme do vyhledávače pojmy jako manželská krize nebo rozvod nesporný (a o měsíc později přepíšeme na rozvod sporný), můžeme udělat něco, co nic nestojí a chleba to nežere… A STOJÍ TO ZATO.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Nadpis formuláře

    Text formuláře

  • Kategorie