fbpx

Eva a Marek – Nevěra jako bod zlomu

By Jana a Martin

6 října, 2020


Kdy přišli: březen 2019

Počet návštěv: 3

Délka jednoho sezení: 120 minut

Zakázka při prvním sezení:

„Já ho nenávidím! Jak mohl něco takového udělat!! A ještě s takovou mrchou!!!“ chrlila ze sebe Eva na první návštěvě, kdy jsme se sešli s celým párem. Předtím totiž docházel Marek jen do poradny k Janě. Protože mu moc záleželo na tom, aby se jeho vztah s Evou dostal zpátky do stavu, v němž lze fungovat a mít budoucnost. Rád by znovu získal Evinu důvěru. Markova zakázka tedy byla jasná. A co Evina? „Nechci se rozvádět, to jsem nikdy nechtěla. Ale taky nevím, jestli po tom všem budeme spolu ještě schopní být. Neumím si představit, že by na mě sáhnul!“

„Evo, budeme tedy hledat způsob, jak znovuzahájit vaše manželství? Jak vám pomoct přestát to, co se stalo?“ ptáme se.

„Ano.“

Co se dělo pak:

Dříve či později se každý párový poradce a psychoterapeut setká se vztahem, kterým zacloumala nevěra. Tedy, spíše se s ním setká dříve než později. A pak se setkává se vztahy, které nevěru dokáží překonat, a také s těmi, které se rozpadnou. Zda je u nich nevěra jedinou příčinou rozchodu nebo jen poslední kapkou, není nyní důležité. To hlavní je, s čím pár přichází a na čem chce pracovat. Někdy to nemusí vědět, protože podváděný partner je tak silně zraněný, uzavřený, znecitlivělý, že neumí rozpoznat, co chce. I k tomu lze jemným vedením dojít. Princip toho, že není jeden správný model řešení nevěry a že jednoznačná odpověď na otázku, zda je nevěra jednoznačným motivem k rozchodu, neexistuje – tento princip jsme předali i Evě a Markovi. Stejně tak etické pravidlo pomáhající profese – nehodnotit, nesoudit, co se stalo. A pro začátek jsme odložili hledání příčiny – proč se nevěra přihodila a co k ní vedlo. Předčasné řešení příčin může vést k boji, zbytečné argumentaci, vyčítání a obviňování. A to ještě nikomu nepomohlo.

Eva s Markem mají 3 děti a spoustu společných známých. Jejich koníčky se trochu liší, Eva je sportovkyně tělem i duší, Marek o sobě hovoří jako o kavárenském povaleči. Marek si před rokem začal románek s prodavačkou v blízké trafice. Fakt? Ano, opravdu, tak dlouho se chodí do trafiky pro cigarety, až si člověk odvede i trafikantku. Eva to zjistila záhy, Marek totiž neuměl skrývat pubertální znaky zamilovanosti a dopouštěl se jankovitého chování. A spousty přešlapů, kterými celá situace nabrala hrozivých obrátek. Trafikantka se zamilovala a chtěla si Marka vzít. On si ji taky chtěl vzít, ale jen chvíli. Než opadla první vlna zamilovanosti a než milá trafikantka oznámila Markově manželce, že ji brzy vystřídá. A tak se Eva dozvěděla, co je za podivným jednáním jejího muže. Další, kdo se nebohé Evě ozval, byl trafikantčin otec. Ať prý nebrání v rozvodu. A ať si nemyslí, že bude Markovi bránit ve vídání dětí. A ať si nemyslí, že na rozvodu „vyrejžuje“. Nastalo peklo. Emoční (ani popsat se nedá), sociální (samozřejmě to hned všichni věděli a chtěli řešit), vnitrorodinné (děti to také okamžitě chtěly řešit a pod diktátem černobílého vidění chtěly otce podrobit lobotomii), profesní (samozřejmě se to dozvěděli kolegové v práci a chtěli jim to pomoct řešit – Markovi kolegové mu chtěli pomoct nejdřív s rozvodem, potom zbavit se trafikantky, zatímco Eviny kolegové chtěli Markovi provést to samé, co děti). Nejhorší byla kombinace všech pekel dohromady. A do toho se pravidelně připomínala trafikantka, která zesilovala kalibr současně s tím, jak oslabovala její trpělivost.

To bylo to, co se odehrávalo předtím, než za námi přišli oba. V té chvíli už měl Marek jasno – chtěl zůstat s Evou stůj co stůj. Podařilo se mu vysvětlit milence, že v jejich vztahu on nemá žádný důvod pokračovat. Trvalo několik měsíců, než zklamaná dáma přestala naléhat a kontaktovat Evu pro to, aby jí sdělovala další z detailů jejího poměru s Markem. Eva zažila mnoho bolesti, a ta se jí zračila v očích, když seděla v naší poradně. Ale také jsme viděli odhodlání, a úctu ke svému manželství. Věřili jsme, že pod tím vším je i láska k manželovi. Marek měl jasno, že chce zůstat s Evou, Eva si postupně udělala jasno v toma samém, avšak zbývalo jediné – a podstatné. Chyběla důvěra. Především Eva pochybovala sama o sobě – zda to zvládne. Věděla, že chce-li vztah dál budovat, musí dodržovat určitá pravidla, díky nimž nebude vztah ještě více ztrácet na síle. Například pravidlo, že se o vztahu s trafikantkou nebudou bavit, Eva nebude chtít znát detaily, nebude mu jeho jednání vyčítat a také se nebude snažit pochopit, co přesně ho k tomu vedlo. Odebrali jsme se prozatím mimo důvěru v Marka a začali hovořit o Evině důvěře v ni samotnou. Protože to, co se děje jako logický, ale někdy opomíjený důsledek nevěry, je ztráta sebevědomí a výrazné poškození sebedůvěry u toho, kdo je podváděný. Eva ztratila víru v sebe coby ženu, milenku, partnerku. Pocítila vlnu obrovských pochybností o sobě samé. Vnímala strach, že již nikdy nebude moci být naplno v nějakém vztahu. I kdyby se jí podařilo začít věřit mužům, obávala se, že nedokáže věřit sobě. Třeba věřit, že je sama pro sebe natolik hodnotná, že si dopřeje činnosti, prožitky, věci, které jí skutečně budou dělat radost. Že je hodnotná pro toho, kdo ji bude chtít mít po svém boku. Proces budování sebedůvěry, která je přinejmenším do určité míry nezávislá na druhém, je dlouhý a náročný. Ale je prakticky vždy procesem vedoucím k vítězství. Na konci už totiž otázka nezní takto: „Jsem schopná být ve vztahu s Markem i po tom, co mi udělal?“ Ale Eva si ji položila znovu: „Chce se mi být ve vztahu s Markem? Je pro mě dost dobrý? Budu v něm moct prožít sama sebe jako plnohodnotného člověka? Jako ženu s velkým Ž? Bude mi Marek stačit?“ Věděla, že nemá již dávno zapotřebí se topit v minulosti a rozrývat si své zranění, které by se nikdy nezahojilo. Rozhodla se s láskou pečovat o jizvu, která jí zůstala a připomínala, že prošla velikou cestu k sobě.

A Marek? Marek si uvědomil, že svou ženu miluje víc než kdy předtím. Fakt. To není z filmu.

Co se děje nyní:

Marek sportuje. Eva sportuje s ním. Marek má překvapivě dobrou fyzičku. Dovolené už netráví jen s dětmi a s přáteli. Jsou hodně sami. Marek prodal motorku, na které jezdíval nejradši sám. Prý ho to přestalo bavit. Místo toho jezdí vlakem (první třídou) na místa, kam se chtějí podívat. Paradoxně Eva je podle svých slov ráda, že Marek tak dlouho chodil do trafiky pro cigarety, až…

Jo, a Marek přestal kouřit.