fbpx

Manžel se nedokáže vymanit z vlivu rodičů

By Jana a Martin

6 října, 2020


Manželé Anežka a Libor.

Objednali se na jednorázovou vztahovou psycho-péči, po prvním sezení si přáli péči rozšířit o další tři 120 minutová sezení.

Kdy přišli: srpen 2019

S čím přišli:

Anežka: „Jsme svoji 15 let. Naše manželství by bylo skvělé, kdyby do něj neustále nezasahovali Liborovi rodiče. Od prvního momentu, kdy mě doma představil, jsem jim trnem v oku, já i naše manželství. Všechno podle nich dělám špatně, od udržování domácnosti, přes vaření až po výchovu našeho syna. Navíc mě permanentně srovnávají s druhou snachou. Snesu hodně, s vlastní mámou jsme si užily své, ale tenhle neustálý rodičovský teror mě už mě nebaví. Teď jsou oba čerstvě v důchodu a Libora úkolují každý druhý den. Kdežto jejich druhý syn je ani pořádně nevídá a přesto stojí na piedestalu s celou svou rodinou. Když se narodil malej Libor, byl nejžravější a nejbaculatější mimino široko daleko, jen podle tchýně byl podvyživený. Podle tchána jsem se Liborkovi zase málo věnovala, chodit a mluvit ho prý museli naučit oni. Taková drzost. A nejhorší na tom všem je, že se mě manžel nikdy nezastal, nikdy se za mě nepostavil. Mám ho ráda, je to skvělej mužskej, ale nikdy se nedokázal a nedokáže vzepřít vlastním rodičům a být mi oporou. Poslední rok se doma vyskytujeme pouze ve dvou stavech, v tichu nebo v hádce kvůli jeho rodičům.“

Jak to vidí Libor: „Asi vám to zní drsně, ale já jsem zvyklý, mám to na talíři od svatby. Brali jsme se, když Anežka už čekala Libora. Naši nadšený nebyli, ale co mohli dělat. S Anežkou jsme se chtěli od prvního rande. Takže jsem jim udělal čáru přes rozpočet, protože vždycky chtěli mít všechno pod kontrolou. S bráchou jsme měli pěkně tvrdý režim. Ovšem jaký byli naši na nás, jsou i sami na sebe. Obdivuju je, jsou spolu bezmála čtyřce let a bez problémů. Myslí to s námi dobře. Jsou hrozně zásadoví a sice používají občas příliš rozkazovací formu, musím s nimi v drtivé většině případů souhlasit. Že byl Liborek někdy podvyživený? No to né, ale já si ho jako mimino vlastně už moc nevybavuju. Ani to, že by máti někdy něco podobného řekla. No a že se rodičům věnuju víc já než brácha, to ani jinak nejde, když se bratr odstěhoval od nás z Pardubic až do Havlíčkova Brodu.“

Během prvního sezení jsme s Anežkou a Liborem probrali jejich pohledy na situaci, v níž dlouhodobě žijí. Důležitým tématem bylo porovnání priorit ve vztahu postupně z pohledu obou manželů a hledání shody. Oba manželé se mají stále rádi a chtějí společně najít cestu ke zlepšení jejich situace. Mají za sebou bohatou společnou historii. Oba si odnesli několik „domácích úkolů“, mimo jiné popsat chvíle, kdy jim do života Liborovy rodiče nezasahovali, zamyslet se nad společnými příjemnými zážitky, sestavit scénář chodu jejich manželství bez zásahů rodičů a navrhnout tři konkrétní kroky, které by mohly aktivně ochránit jejich vztah.

Rovněž měli za úkol rozepsat a porovnat, jaké situace ve svém manželském soužití nechtějí.

Co bylo dál:

Anežka a hlavně Libor se úkolů ujali energicky. Shodli se na tématech, jak se jednak pokusit vliv Liborových rodičů transformovat ve svůj prospěch a jednak dostat pod kontrolu. Libor jako důležitý milník stanovil vyřčení a vymezení hranic suverenity jejich manželství, uvědomil si, že vždy souhlasit s názory rodičů není jeho povinností. Jak vyplynulo z diskuse při druhém sezení, v průběhu práce na tématech si oba všimli, jak dokáží i citlivá a kontroverzní témata probírat s nadhledem. Společně jsme diskutovali jejich kroky k ochraně manželství.

Jak to pokračovalo:

Rodiče Libora poznali změnu v situaci podle toho, že si manželé rozplánovali několik společných aktivit na následující půlrok a Liborovy časové možnosti se tím upravily a vymezily. Bez kontroverze se to ovšem neobešlo, a oba manželé museli čelit několika scénám a přednáškám obou rodičů. Následoval ovšem očekávatelný efekt spojení „společným nepřítelem“.

Co se děje aktuálně:

Sledujeme pokračování vývoje příběhu Anežky a Libora v rámci dalšího sezení. Manželé rekapitulují drobné změny v chování Liborových rodičů, hodnotí jejich vliv na život mladých manželů a společně se shodují na vztahovém zisku z investovaného času a energie.